West of England Corgi Association

Subtitle

Scroll down for  Open show 2018 & CH. Show Oct. 2018 results

Open Show 18th February 2018

Pembroke Corgi - Judge: Mrs M. Hoggarth

Class 1 Minor Puppy Dog or Bitch (0)

Class 2 Puppy Dog (3)
1st Warner's Meitza Erik The King
2nd Dover & Saether's Pemcader Sauron
3rd Davies's Cadiha Cubby Boi

Class 3 Junior Dog  (1 )
1st Blunstone's Cottivy Judicial of Corrogs

Class 4 Graduate Dog (1)
1st Blunstone's Cottivy Judicial of Corrogs

Class 5 Post Graduate Dog (0)

Class 6 Limit Dog (3)
1st Gordon's Ryslip Surprise Packet at Troutop
2nd Webb's Pemcader Hogans Hero
3rd Aylott's Barwal Blazing Desert

Class 7 Open Dog (2 )
1st Rees's Stadwen Figaro
2nd Aylott's Barwal Brave Beau 

Class 8 Veteran Dog or Bitch (3)
1st Petitpierre's  CH. Brynlluan Wind Runner to Kulla
2nd Aylott's Barwal Belle
3rd Davies's Cordach Gatland 

Class 21 Puppy Bitch (1)
1st Dover & Saether's Pemcader Galadriel

Class 22 Junior Bitch (1)
1st Woodey's Barawood Summer Solace

Class 23 Graduate Bitch (1 )
1st Gordon's Ryslip The Only One

Class 24 Post Graduate Bitch (1)
1st May's Barwal Basford Beauty at Giradellis

 Class 25 Limit Bitch (2-1a)
1st May's Barwal Basford Beauty at Giradellis

Class 26 Open Bitch - (1)
1st Rees' Stadwen Toffee Apple

BOB - Gordon's Ryslip The Only One
BOS - Rees' Stadwen Figaro
BP - Warner's Meitza Erik The King
BV - Rees' Stadwen Toffee Apple


Cardigan Corgi - Judge: Mr T. Ball

Class 9 Minor Puppy Dog or Bitch - (1)
1st Head's Kilvroch Mystikos For Millermead

Class 10 Puppy Dog - (1)
1st McIntosh's Hova Bonde's Kinatterton(imp DK)

Class 11 Junior Dog (2)
1st Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One
2nd Sanders' Gowerston Genaur Glyn

Class 12 Post Graduate Dog (3-1a)
1st Apperley's Wildcard Ace at Nanaimo
2nd Siviter's Rubegud Takin The Mick (ShCM)

Class 13 Limit Dog (3)
1st Apperley's Wildcard Ace at Nanaimo
2nd Siviter's Rubegud Takin The Mick (ShCM) 
3rd Froggatt's Gerefa Ghost Rider 

Class 14 Open Dog (1)
1st Froggatt's Gerefa Ghost Rider

Class 15 Puppy Bitch (2)
1st Head's Kilvroch Mystikos For Millermead
2nd May's Brynlluan Buttercup at Giradellis

Class 16 Junior Bitch (2)
1st Head's Kilvroch Mystikos For Millermead
2nd May's Brynlluan Buttercup at Giradellis 

Class 17 Post Graduate Bitch - (2 - 1 ab)
1st Morris' Kilvroch Celidora at Cwnmeurig

Class 18 Limit Bitch (2)
1st Price's Brynlluan Magic Crystal
2nd Froggatt's Gerefa Bella Starr

Class 19 Open Bitch (1-1ab)

Class 20 Veteran Dog or Bitch (4 - 1 ab)
1st Price's Belroyd Pemcader Menna
2nd Froggatt's Am Ch Rhydowen Rhinestone Cowboy for Gerefa (Imp USA)
3rd Burgoyne & Goddard's Beckrow Blue Moon over Waterdeep

BOB - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One
BOS - Price's Belroyd Pemcader Menna
BP - Head's Kilvroch Mystikos For Millermead
BV - Price's Belroyd Pemcader Menna



CHAMPIONSHIP SHOW 2018

 Pembroke Corgi - Judge: Miss F Miller (Meitza)

Class 1 Minor Puppy Dog - No entries

Class 2 Puppy Dog (2)
1 - May's Barawood Pandoro At Giradellis (AI)
2 - Creech's Zydahayes Sir Bruce

Class 3 Junior Dog (3 - 1 abs)
1 - Webb's Corland Nighthawk (NBT)
2 - Barlow's Woodhenge Star Agent For Pendrell (NBT)

Class 4 Yearling Dog (3 - 2 abs)
1 - Wyer's Cottivy Mozart

Class 5 Novice Dog (1)
1 - Creech's Zydahayes Sir Bruce

Class 6 Post Graduate Dog (3 - 1 abs)
1 - Davies' Towernaglen Red Dragon With Ceranda (Imp IRE)
2 - Stewart's Blazerae Royal Extreme

Class 7 Limit Dog (6)
1 - Rees' Stadwen Figaro
2 - Webb's Pemcader Hogans Hero
3 - Jones' Ceranda Surf's Up
4 - Harrison's Haresfoot Zebedee (NBT)
5 - Wyer's Cottivy Skyfall

Class 8 Open Dog (6 - 1 abs)
1 - King & Taylor's CH Oregonian Snow Tiger
2 - Blance, Blance, Shelton & Leyerley's Penliath Spanner In The Work (AI)
3 - Maddox's Redfordhill Magic Moments To Salvenik JW (Imp DK)
4 - Rees' Stadwen Sirocco
5 - King & Taylor's Oregonian Snow Leopard JW

Class 9 Veteran Dog  (2 - 1 abs)
1 - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight

Dog CC - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight
Res Dog CC - King & Taylor's CH Oregonian Snow Tiger
Best Puppy Dog - May's Barawood Pandoro At Giradellis (AI)
Best Veteran Dog - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight

Class 10 Minor Puppy Bitch (1)
1 - Maddox's Salvenik Scarlet Rose

Class 11 Puppy Bitch (3)
1 - Maddox's Salvenik Scarlet Rose
2 - Williams' Barawood Spirito Libero (AI)
3 - Harrison's Haresfoot Cora (NBT)

Class 12 Junior Bitch (2 - 1 abs)
1 - Coulson's Woodhenge Storm Princess (NBT)

Class 13 Yearling Bitch (5 - 3abs)
1 - Creech's Zydahayes Red Pippin
2 - Wyer's Cottivy Twelfth Night

Class 14 Novice Bitch (4 - 1 abs)
1 - Maddox's Salvenik Scarlet Rose
2 - Williams' Barawood Spirito Libero (AI)
3 - Harrison's Haresfoot Cora (NBT)

Class 15 Post Graduate Bitch (5 - 1 abs)
1 - Barlow's Highworth Vanity Fair For Pendrell
2 - Woodey's Barawood Summer Solace
3 - Stewart's Blazerae Royal Legacy
4 - Coe's Elessar Catch A Rainbow

Class 16 Limit Bitch (5 - 1 abs)
1 - Newton's Corland Solitaire
2 - Williams' Vuedor Breeze On Bye
3 - Creech's Zyderhayes Jitterbug
4 - Garrett's Jahnshaus Jenny Wren At Beaumilands

Class 17 Open Bitch (6 - 1 abs)
1 - Rees' CH Stadwen Tinkerbell
2 - Blance, Blance, shelton & Williams' Penliath Sent To Coventry (AI)
3 -
Blance, Blance, Shelton & Leyerley's Penliath Sent From Coventry (AI)
4 - Davies'
Ermyn Fly By Night JW
5 - Coulson's CH Woodhenge Star Xtravaganza

Class 18 Veteran Bitch  (4 - 2 abs)
1 - Petitpierre's's CH Brynlluan Wind Runner To Kulla
2 - Badham-Thornhill's Beningles's Pirate Queen

Bitch CC - Newton's Corland Solitaire
Res Bitch CC -
Rees' CH Stadwen Tinkerbell
Best Puppy Bitch - Maddox's Salvenik Scarlet Rose
Best Veteran Bitch - Petitpierre's's CH Brynlluan Wind Runner To Kulla

BOB - Newton's Corland Solitaire
Res BOB - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight
BP - Maddox's Salvenik Scarlet Rose
BV - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight

Cardigan Corgi - Judge: Mr R Searle (Surison)

Class 19 Minor Puppy Dog (3)
1 - Langford's Caprian Challenger
2 - James' Caprian Dexter At Bwthyn
3 -
Essenhigh & Bishop's Hunderhilli Bulleyanna For Brynlluan

Class 20 Puppy Dog (3)
1 - Langford's Caprian Challenger
2 - James' Caprian Dexter At Bwthyn
3 -
Essenhigh & Bishop's Hunderhilli Bulleyanna For Brynlluan

Class 21 Junior Dog (1 - 1 abs)

Class 22 Novice Dog (2 - 1 abs)
1 - Langford's Caprian Challenger

Class 23 Post Graduate Dog (6 - 1 abs)
1 - Sanders' Gowerston Genaur Glyn
2 - Roberts' Wildcard Jimmy Choo Kogarahs
3 - Lovell's Liebehund Forest Moon
4 - Siviter's Rubegud Takin The Mick Sh CM
5 - Langford's Twinan All Revved Up Of Caprian

Class 24 Limit Dog (7)
1 - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One JW Sh CM
2 - Siviter's Gowerston Gwydion
3 - James' Bwthyn All Rights Reserved
4 - Apperley's Wildcard Ace At Nanaimo
5 - Roberts' Gowerston Grand Joins Kogarahs

Class 25 Open Dog (2)
1 - Clifton's CH Joseter Frazer Nash
2 - Hackney's Wildcard Bandit

Class 26 Veteran Dog  (4 - 1 abs)
1 - Essenhigh & Bishop's Brynlluan Bilbo Bagins
2 - Roberts' Trafox Black Of Diamonds Joins Kogarahs
2 - Froggatt's Am CH Rhydowen Rhinestone Cowboy For Gerefa (Imp USA)

Dog CC - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One JW Sh CM
Res Dog CC - Clifton's CH Joseter Frazer Nash
Best Puppy Dog - Langford's Caprian Challenger
Best Veteran Dog - Essenhigh & Bishop's Brynlluan Bilbo Bagins

Class 27 Minor Puppy Bitch (5)
1 - Clifton's Joseter Lottie Dod
2 - Lovell's Liebehund Fates Gold
3 - Langford's Caprian The Vixen
4 - Thomas' Gowerston Giovanna
5 - Marks' Liebehund Gold Fairy

Class 28 Puppy  Bitch (4 - 1 abs)
1 - Lovell's Liebehund Fates Gold
2 - Langford's Caprian The Vixen
3 - Marks' Liebehund Gold Fairy

Class 29 Junior Bitch (4 - 2abs )
1 - Frosdick's Elmsmere Co Star For Kalwig
2 - May's Brynlluan Buttercup At Giradellis

Class 30 Novice Bitch (3)
1 - Langford's Caprian The Vixen
2 - Keeble's Keebleway Blue Minx
3 - Coe's
Wildax Grace Kelly

Class 31 Post Graduate Bitch (4 - 1 abs)
1 - Keeble's Keebleway Blue Heven
2 - Lovell, Stevens & Symes-Morris' Liebehund Lucy Lockett
3 -
Coe's Wildax Sophia Loren

Class 32 Limit Bitch (6 - 1 abs)
1 - Taylor's Bymil Picture Perfect
2 - Price's Brynlluan Magic Crystal
3 -
Froggatt's Gerefa Bella Starr
4 - James' Bwthyn Hot From The Press

5 - Frosdick's Kalwig Roulette

Class 33 Open Bitch (7 - 1 abs)
1 - Lovell's CH Liebehund Jakku JW
2 - Taylor's Bymil Back To Blue
3 -
Piears' Tyci Brenhines Briallen Sh CM
4 - Lovell's Liebehund Miss Muffett

5 - May's Sanja Glenofisla By Brynlluan Sh CM

Class 34 Veteran Bitch  (5 - 3 abs)
1 - Price's Belroyd Pemcader Menna
2 - James' Kerman Copyright Of Sturtmoor

Bitch CC - Lovell's CH Liebehund Jakku JW
Res Bitch CC -
Taylor's Bymil Picture Perfect
Best Puppy Bitch - Clifton's Joseter Lottie Dod
Best Veteran Bitch - Price's Belroyd Pemcader Menna

BOB - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One JW Sh CM
Res BOB - Lovell's CH Liebehund Jakku JW
BP - Langford's Caprian Challenger
BV - Price's Belroyd Pemcader Menna

Best In Show - Judge: Mrs M Riley (Retmari)

Best in Show - Newton's Corland Solitaire
Reserve Best in Show - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One JW Sh CM
Best
Puppy in Show - Maddox's Salvenik Scarlet Rose
Best Veteran in Show - Davies' CH & Russ CH Ermyn Snow Knight

Click here to edit text